Перейти до основного вмісту

Сам собі хостер, або Як створити сайт на GitHub

Якщо ви створили шедеврально класний сайт (або не шедеврально, а просто класний сайт), то неминуче захочете ним поділитися (А, інакше, для чого ж ви його створювали?!). Усі притомні веб-розробники у цьому випадку вирішують далі два питання: 1) придбання домену і 2) придбання хостингу. Однак, слово "придбання" у декого викликає глибокий сум і розчарування в справедливості світового порядку, бо у одних з нас грошей просто нема, а інших жаба душить заплатити за якісний сервіс з розміщення й обслуговування їх шедевру. Так "To be or not to be" вашому сайту у такому випадку?


Чи є спосіб розмістити сайт у мережі й нічого за це не платити?

Так, є. Перший з таких варіантів - це розміщення вашого сайту на одному з численних веб-конструкторів. Однак, у них усіх є спільний недолік: або жорстка шаблонізація й відсутність можливості налаштувати сайт так, як хочеться саме вам, або наявність реклами, яка на вашому сайті може бути абсолютно недоречною, бо нею керуєте не ви, або і те й інше.

Другий спосіб полягає у розміщенні вашого сайту на одному з безплатних хостингових сервісів, наприклад, такому як zzz.com.ua. Тут теж не все так гладко, як хотілось би, тому що у одних з них низька пропускна здатність і низька швидкодія (інколи, від внесення змін на сайт до реального їх відображення на сайті минає декілька годин!), у других обмежений функціонал, у третіх обмежений термін безплатного розміщення вашого сайту (як, наприклад, у наведеного хостингового сервісу, що через рік після початку експлуатації починає просити у вас грошей за продовження), у четвертих - реклама і т.д.

Третій варіант - це розміщення вашого сайту на  веб-сервісі для спільної розробки програмного забезпечення GitHub.

От про цей сервіс і його можливості щодо розміщення на ньому вашого сайту й поговоримо.

Перше, що вам потрібно зробити, - це зареєструватися на сервісі.

Переходимо за посиланням і реєструємося:

В наступному вікні слід увести свої облікові дані, які ви будете використовувати надалі для авторизації в GitHub, а саме: ваш нікнейм, електронну адресу й придумати пароль.

В цьому місці слід бути дуже уважним, тому що ваш username в подальшому і стане основою для адреси вашого сайту, тобто його URL матиме такий вигляд: username.github.io. Оскільки мій сайт буде присвячено видатним особистостям в комп'ютерній галузі, тому і username обрано відповідний до тематики сайту: comp-genius. В результаті створений сайт матиме таку адресу: comp-genius.github.io

Клікніть для перегляду в збільшеному вигляді

Після того, як ви підтвердите усі налаштування:

а потім перейдете в свою електронну пошту й підтвердите її:

то після цього уже можете знову увійти в свій обліковий запис GitHub:

і перейти вже безпосередньо до створення сайту.

Натискаємо на кнопочку з плюсиком у правому верхньому куті й з випадного меню обираємо пункт New repository:

Тепер на сторінці створення нового репозиторію у полі Repository name зазначаємо його ім'я (у даному випадку це comp-genius.github.io) і виставляємо прапорець на Add a README file:

і після цього натискаємо внизу на кнопку Create repository:

Якщо в результаті усіх ваших дій ви опинилися тут:

значить, ви усе зробили правильно. Це означає, що ви розмітили собі місце під зберігання файлів вашого сайту.

Усе, що залишилося - завантажити файли свого сайту з комп'ютера у цей репозиторій. Клікаємо на Add file і з випадного меню обираємо Upload files:

Тепер у поле, позначене написом Drug files here to add them to your repository ("Перетягніть файли сюди для того, щоб завантажити їх до вашого репозиторію"):

можна перетягуванням перемістити усі файли вашого сайту з диску на комп'ютері і вони завантажаться у ваше github-сховище. Те саме відбудеться, якщо просто клікнути мишкою на написі choose your files. У цьому разі у вас відкриється Провідник вашого комп'ютера, яерез який ви знайдете й виберете потрібні для завантаження файли.

Після завершення завантаження файлів слід не забути натиснути на кнопку Commit changes:

...і з великим розчаруванням помітити, що папка images, в якій містяться усі зображення, використані на нашому сайті, так і не завантажилась:
Ну не вміє GitHub от просто так, напряму, завантажувати папки. От не вміє і все тут! Що робити?

А дуже просто: створимо потрібну папку в самому репозиторії і просто перевантажимо туди усі наші картинки вручну!

Клікаємо на кнопці Add file, тільки на цей раз обираємо у випадному меню не Upload files, як минулого разу, а Create new file:

Там, у полі Name your file пишемо: images/ (саме так, зі "слешем" в кінці!):
...і після цього, в тому ж полі напишіть назву якого-небудь, наприклад, текстового файлу, щоб новостворена директорія не була порожньою:
Так само, як і після додавання файлів першого разу прокрутіть сторінку донизу  й натисніть на Commit new file:

Тепер у цю нову папку можна таким же чином, через Add fileUpload files завантажити усі наші картинки (не забудьте після його завершення знову натиснути на Commit changes):

...а якщо клікнути на той непотрібний нам текстовий файл і відкрити його:
...то його легко можна буде позбутися:
Не забувайте підтверджувати будь-які зміни (в даному випадку видалення файлу) натисканням на все ту ж кнопку Commit changes.

Через деякий час ваш сайт стане доступним і ви зможете його переглянути за його основною адресою. Переглянути сайт.

Для редагування будь-якого файлу на вашому сайті потрібно лише відкрити його так само як і попередній текстовий файл але замість кнопки зі сміттєвою скринькою натиснути на кнопку з олівцем:

Після кожного редагування не забувайте зберігати внесені зміни (Commit changes).