Перейти до основного вмісту

Секрети пошуку в Інтернет

Багато користувачів Інтернету недооцінюють його можливості. Є такий вислів "В Інтернеті можна знайти все і навіть більше", але щоб повністю оцінити всі можливості пошуку, треба правильно його здійснювати. Отже, дещо про секрети й особливості правильного пошуку інформації в Інтернет.

Перш за все, здійснюючи пошук, слід пам'ятати, що усі пошукові системи здійснюють пошук за т.зв. "ключовими словами" - це такі слова, які трапляються у тексті найчастіше. До того ж, якщо пошуковим запитом є фраза з кількох слів, то під час звичайного пошуку отримаємо посилання на усі сторінки, у тексті яких ця фраза трапляється повністю, а також усі сторінки, на яких присутня будь-яка частина введеної пошукової фрази. Тобто, якщо ми, наприклад, уведемо в рядок пошуку фразу "Богдан Хмельницький", то отримаємо і сторінки про українського гетьмана Богдана Хмельницького, і сторінки про автобуси "Богдан", і сторінки, на яких ідеться про людей з ім'ям Богдан (Богдан Ступка, Богдан Бенюк, Андрій Богдан та ін.), і усі сторінки про місто Хмельницький та Хмельницьку область. Враховуючи це, запит слід формулювати максимально точно і максимально коротко. Помилкою при пошуку відповіді на своє запитання є введення у поле пошуку усього запитання цілком, адже результатом такого пошуку буде величезна кількість посилань на усі ресурси Інтернету, де ці слова зустрічаються.
Вдосконалити пошук інформації можна не тільки за рахунок правильного підбору ключових слів, а й за рахунок використання спеціальних пошукових операторів. Розглянемо оператори, що використовуються в пошуковій системі Google.

Оператор І (AND):

За промовчанням при написанні слів запиту через пробіл Google шукає документи, які містять усі слова запиту. Саме це і відповідає оператору AND.

Оператор АБО (OR):

На відміну від попереднього випадку Google шукатиме ОДНЕ ЗІ слів пошукового запиту. Оформлюють цей запит за допомогою оператора OR (обов'язково великими літерами!) або вертикальної риски |.

Оператор "плюс" (+):

Використовується у випадках, коли потрібно знайти тільки ті сторінки, де зазначені слова зустрічаються разом, при цьому друге слово запиту (після плюса) пишеться без пробілу:
Богдан +Хмельницький

Оператор "мінус" (─):

Використовується для виключення слів з запиту. Використовується так само, як і оператор "плюс":
Богдан -автобус

Оператор "лапки":

Використовується для пошуку точної фрази

Оператор "зірочка":

Бувають випадки, коли одне або декілька слів у пошуку невідомі, тоді на їх місці можна поставити оператор *
Хіба ревуть воли як *

Оператор cache:

Пошукова машина зберігає версію тексту, яка проіндексована пошуковим павуком, в спеціальному сховищі у форматі, званому кешем. Кеширувану версію сторінки можна витягнути, якщо оригінальна сторінка недоступна (наприклад, не працює сервер, на якому вона зберігається). Кеширувана сторінка показується в тому вигляді, в якому вона зберігається в базі даних пошукової машини і супроводжується написом нагорі сторінки про те, що це сторінка з кеша. Там же міститься інформація про час створення кешируваної версії. На сторінці з кеша ключові слова запиту підсвічуються, причому кожне слово для зручності користувача підсвічується своїм кольором. Можна створити запит, який відразу видаватиме кеширувану версію сторінки з певною адресою: cache:адреса_сторінки, де замість "адреса_сторінки" - адреса збереженої в кеші сторінки. Якщо потрібно знайти в кеш-сторінці певну інформацію, треба після адреси сторінки через пропуск написати запит цієї інформації.
Треба пам'ятати, що пропуску між двокрапкою і адресою сторінки бути не повинно.
cache:www.msn.com

Оператор filetype:

Як відомо, Google індексує не тільки html сторінки. Якщо, наприклад, знадобилося знайти яку-небудь інформацію у відмінному від html типі файлу, можна скористатися оператором filetype, який дозволяє шукати інформацію в певному типі файлів (html, pdf, doc, rtf тощо).
Сон filetype:pdf

Оператор info:

Дозволяє побачити інформацію, яка відома Google про дану сторінку
info:www.ukr.net

Оператор site:

Обмежує пошук інформації на конкретно зазначеному сайті, а не в усьому Інтернеті
музика site:i.ua

Оператор link:

Цей оператор дозволяє побачити адреси усіх сайтів, які посилаються на сторінку, щодо якої здійснюється запит
link:www.google.com.ua

Оператор allintitle:

Якщо запит почати з оператора allintitle, що перекладається як "все в заголовку", то Google видасть тексти, в яких всі слова запиту містяться в заголовках (всередині тега TITLE в HTML).
allintitle:Скачати альбом

Оператор intitle:

Показує сторінки, в яких тільки те слово, яке стоїть безпосередньо після оператора intitle, міститься в заголовку, а решта всіх слів запиту може бути в будь-якому місці тексту. Якщо поставити оператор intitle перед кожним словом запиту, це буде еквівалентно використанню оператора allintitle.
Програми intitle:Скачати

Оператор allinurl:

Якщо запит починається з оператора allinurl, то пошук обмежений тими документами, в яких всі слова запиту містяться тільки в адресі сторінки, тобто в url.
allinurl:books fantasy

Оператор inurl:

Слово, яке розташовано безпосередньо перед оператором inurl (без пробілу між ними), буде знайдено тільки в адресі сторінки Інтернету, а решта слів – в будь-якому місці такої сторінки.
inurl:books скачати

Оператор related:

Цей оператор описує сторінки, які "схожі" на якусь конкретну сторінку. Так, запит related:www.google.com видасть сторінки з схожою з Google тематикою.
related:www.amazon.com

Оператор define:

Цей оператор виконує роль своєрідного тлумачного словника, що дозволяє швидко отримати визначення того слова, яке введене після оператора.
define:Кенгуру

Оператор пошуку синонімів (~):

Якщо ви хочете знайти тексти, що містять не тільки ваші ключові слова, але і їх синоніми, то можна скористатися оператором "~" перед словом, до якого необхідно знайти синоніми.
Види ~метаморфоз

Оператор діапазону (..):

Для тих, кому доводиться працювати з цифрами, Google дав можливість шукати діапазони між числами. Для того, щоб знайти всі сторінки, що містять числа в якомусь діапазоні «від, - до», треба між цими крайніми значеннями поставити дві крапки (..), тобто, оператор діапазону.
Чисельність населення 1913..1935

Ось всі відомі оператори мови запитів в Google. Сподіваємось, вони полегшать процес пошуку потрібної Вам інформації. Користуйтеся ними частіше й економте свій час.

Ефективного вам пошуку!