Перейти до основного вмісту

Як створити знімок екрана

Знімок екрана або скріншот чи просто скрін (англ. screenshot) - це така картинка, на якій зображено усе, що в даний момент часу бачить користувач на моніторі свого комп'ютера. Скріншот може знадобитись тоді, коли ми хочемо комусь показати те, що у нас на екрані. Як правило, це потрібно тоді, коли виникають якісь помилки в його роботі, адже жоден комп'ютерний геній не зможе допомогти в усуненні проблеми лише за Вашими словами, хоч з яким би запалом Ви не розповідали, як "У мене щось там таке вилізло, я щось там нажала і у мене все пропало! Допоможіть повернути усе, як було!" Інша справа - продемонструвати саме те, що "вилізло" - тоді з проблемою розібратися буде значно простіше.

Отже, як створити скріншот...

Спосіб перший - сфотографувати

Найшвидше можна задокументувати повідомлення на моніторі просто його сфотографувавши. Фотоапарат, мобільний телефон, планшет, відеокамера - ось усе те, чим можна виконати такий знімок. Незручність цього способу може проявитися у тому випадку, якщо скріншот екрана комп'ютера потрібно буде використати на цьому ж комп'ютері. Доведеться заморочитися з тим, а як перенести фотографію з вашого смартфона чи фотоапарата на комп'ютер.

Інша справа, якщо сфотографувати просто нІчим. Тут уже доведеться використати інший спосіб.

Спосіб другий - PrintScreen

Можливість "сфотографувати" зображення на моніторі вбудована в саму операційну систему. Для створення такого знімка потрібно:

1. Натиснути на клавіатурі клавішу PrintScreen:

Іноді на ній може бути написано PrtScn, PrtScr, PrnScr або PrtSc. На різних клавіатурах її розміщення може бути різним але зазвичай вона десь поблизу клавіші Backspace (така клавіша зі стрілкою, направленою ліворуч ←).

Після цього натискування на перший погляд нічого не відбувається, але, насправді, усе, що було на екрані, запам'ятовується комп'ютером у т.зв. буфері обміну.

Тепер це зображення залишається зберегти у вигляді файлу.

2. Відкрити графічний редактор MS Paint

MS Paint є графічним редактором, вбудованим в операційну систему. Як правило його повна адреса на комп'ютері така: C:\Windows\System32\mspaint.exe

Тому запустити цю програму можна якщо відшукати її у неї "вдома" за вказаною адресою і запустити подвійним кліком:

Добратися до цієї папки з Paint-ом можна простіше.

Запустіть провідник операційної системи:

ось така кнопочка на панелі задач

...і в адресному рядку введіть адресу програми C:\Windows\System32\mspaint.exe (скопіюйте з цього рядка та вставте в рядок адреси)

Після цього натиснути клавішу Enter.

Інколи ярлик Paint може бути просто на вашому робочому столі. Подивіться уважно.

Якщо на робочому столі такого ярлика немає, тоді можна знайти цю програму ще й за такою адресою: Пуск → Усі програми → Стандартні програми → Paint

Ну і, нарешті, четвертий і, як на мене, найшвидший спосіб викликати Paint: натиснути на клавіатурі комбінацію клавіш Win+R

Клавіша Windows

...і у вікні, що з'явилось, у рядку вписати mspaint, після чого натиснути кнопку OK або клавішу Enter:

3. Вставити запам'ятоване зображення в графічний редактор

Після того, як Paint запуститься - натискаємо в його інтерфейсі кнопку Вставити:

...і після того, як побачимо наш скріншот у вікні графічного редактора,

4. Зберегти зображення у файл:

Обираємо місце зберігання файлу і натискаємо Зберегти.

Якщо у Paint замість Зберегти обрати Зберегти як, то перед збереженням файлу, нам буде запропоновано обрати ще й його формат:

...але в нашій ситуації це не має абсолютно ніякого значення, хоча, зовсім не зайвим буде знати, що оптимальне співвідношення розмір-якість, зазвичай, забезпечують формати jpeg та png.

Якщо замість клавіші PrtScr натиснути Alt+PrtScr, то в буфер обміну буде поміщений не весь екран, а лише те вікно, яке в даний момент активне.

Оскільки після натискання на PrintScreen зображення екрана потрапляє в буфер обміну, то в тому разі, якщо зображення потрібно вставити, наприклад, у Word, то для цього не обов'язково зберігати скріншот у вигляді окремого файлу. Достатньо у Word-і просто натиснути кнопку Вставити і скріншот опиниться в редагованому Вами текстовому документі.

У PowerPoint є свій власний інструмент створення скріншотів.

У Windows 8 та 10 для створення скріншота усього екрана можна натиснути комбінацію клавіш Win+PrtScr. Операційна система сама збереже файл знімка в папці Знімки екрана у бібліотеці зображень.

А для того щоб відправити скріншот через Skype, достатньо просто натиснути Ctrl+PrintScreen і напряму вставити у вікно чата. Skype сам збереже картинку і відразу почне її передавати!

Спосіб третій - Вирізування (для ОС починаючи з Windows 7)

В операційних системах Windows 7 і наступних для створення скріншотів вже є спеціальний інструмент.

Програма розміщена там же, де і MS Paint і називається Засіб захоплення фрагментів (SnippingTool):

Способи запуску програми такі ж, як і для Paint.

Ярлик програми SnippingTool

Після старту з'являється маленьке віконечко, в якому одразу потрібно вибрати якого вигляду буде скріншот:

Як бачимо, SnippingTool дозволяє вирізати не тільки прямокутну область, а й фрагмент будь-якої довільної форми.

Далі все просто: після того, як буде обрано вигляд скріншоту, на екрані з'явиться курсор (хрестик для прямокутної області і ножиці для довільної області), яким слід обвести обрану область екрану. Якщо обрано режим Фрагмент вікна, то навколо відповідного вікна з'явиться червона рамка, клік на якій відправить скріншот у вбудований графічний редактор (не Paint). Однак, усе, що в цьому редакторі можна зробити - це підкреслити або обвести кольоровими лініями якісь елементи зображення чи виділити маркером. Ті, у кого не трусяться руки, можуть спробувати щось на малюнку ще підписати мишкою від руки. Все. Жодних інших функцій у цьому редакторі немає:

Спосіб четвертий - Використання спеціальних програм

Для створення скріншотів краще використовувати спеціальні програми-скріншотери, які мають значно більше функцій обробки зображень, аніж SnippingTool. Звісно, описати їх усі неможливо, тому ось посилання на сторінку з деякими з них - експериментуйте.

А для полегшення ознайомлення з можливостями і особливостями використання однієї з таких програм можна переглянути відеоролик "Як зробити скриншот знімок екрану"


І, насамкінець, про сумне...

Як зробити скріншот "синього екрану смерті"

"Синій екран смерті" або BSOD (англ. Blue Screen Of Death) - це образна назва повідомлення про критичну помилку в операційній системі. Виглядає він приблизно так:

...а у Windows 10 так:

Більше про історію BSOD можна прочитати за цим посиланням.

Як правило, поява такого на моніторі свідчить про поломку комп'ютера на апаратному рівні або, як ще кажуть, на рівні "заліза", тобто усього того начиння, яким заповнений системний блок комп'ютера.

Якщо ми бачимо таке, то робити скріншот BSOD - марна справа. По-перше, зробити його можна тільки за допомогою фотоапарата, адже в момент появи цього синюшного страхіття операційна система не працює, а значить жодна з програм для нас недоступна. По-друге, такий екран, як правило, з'являється на дуже короткий час і після тих кількох секунд, що він красується на моніторі, настає перезавантаження операційної системи або повне вимкнення комп'ютера. По-третє, інформація, розміщена в цьому повідомленні, мало того, що уся на ненашій мові, так ще й закодована: коди помилок, які перешкоджають нормальній роботі операційної системи, містяться після слів Technical information, а в Windows 8 та 10 і зовсім відсутні. Розшифрувати це може тільки спеціаліст, який розуміється на комп'ютерному "залізі", а значить відвідування сервісного центру усе одно не уникнути. От там цей синій екран і роздивляться, і прочитають, і розшифрують, і помилку знайдуть, і усунуть, і заплатити за ремонт примусять (а куди подінешся!). Вони знають як. Тому скріншотами "синього екрану" просто не переймайтеся. І взагалі, нехай синій екран ніколи на Вашому комп'ютері не з'являється.

Ну а для створення скріншотів ми тепер знаємо аж 4 способи.

P.S. Хоча, здається, дехто придумав п'ятий 😃