Перейти до основного вмісту

Яким повинен бути пароль?


Для чого потрібен пароль? Звісно, для того, щоб захистити свою інформацію від стороннього ока. Оскільки захист інформації є однією з важливих складових будь-якого інформаційного процесу, то використовуються паролі досить часто. Паролем може бути заблокований не тільки вхід до акаунту в соціальних мережах чи електронній пошті (де, до речі, таке блокування є обов'язковим), а й будь-який файл. В деяких випадках паролями користувачі захищаються також і від несанкціонованого доступу на свій обліковий запис персонального комп'ютера чи ноутбука.
Однак, те, що однією людиною закрите, іншою людиною, при наявності знань, досвіду і відповідного програмного забезпечення, може бути відкрито. І на сторожі нашої інформації стоїть лише він, пароль. Саме від його надійності залежить, чи зуміє злочинець дібратися до наших даних.
То ж, яким повинен бути надійний пароль?
Перш за все розберемося, що лежить в основі надійності пароля.
Уявімо собі пароль, який складається лише з однієї цифри. Скільки спроб потрібно здійснити, щоб його підібрати? Максимум 9 (0, 1, 2, 3 ... ). В найгіршому випадку вже десята спроба буде результативною. Якщо пароль складатиметься з двох цифр, то таких спроб буде максимум 100 (0, 1, 2, 3 ... 97, 98, 99), якщо з трьох - то таких спроб потрібно зробити вже 1000 і т.д.
Т.ч. маємо перший висновок: чим більше символів у паролі, тим більше спроб потрібно для його підбирання, а отже, тим він надійніший.
Скільки спроб потрібно зробити, щоб підібрати пароль, який складається з однієї букви? Оскільки для паролів використовуються, літери латинського алфавіту, а самих таких літер всього 26, то в цьому випадку спроб потрібно вже 26. Більше ніж 10, як у випадку з цифрами, чи не так? Чому кількість спроб у цьому випадку збільшується? Тому що в цьому випадку "алфавіт" символів, які використовуються в паролі, більший. Якщо в паролі використовується один символ, який може бути або цифрою, або буквою, то спроб потрібно 36 (26+10), а якщо використовувати ще й великі або маленькі літери, то вже маємо 26+26+10=62 спроби.
Отже, другий висновок: надійність паролю залежить від алфавіту, з якого беруться для нього символи.
Взагалі кажучи, час, необхідний для підбирання паролю, т.зв. безпечний час паролю, обчислюється за формулою:
 
де А - кількість символів в алфавіті, з якого набирається пароль, S - довжина паролю, Е - кількість клавіш, які потрібно натиснути, щоб ввести пароль, R - швидкість введення символів паролю тим, хто його підбирає.
В цілому, залежність швидкості зламування вашого паролю від його структури й кількості символів у ньому добре ілюструє ось ця табличка:


Отже, узагальнюючи все вищезазначене, приходимо до правила:

Надійний пароль повинен бути якомога довшим і використовувати якомога більше алфавітів.

Таким чином, надійним буде пароль, який є достатньо довгий і включає в себе і цифри, і літери, як великі, так і маленькі, і спеціальні символи, такі як !@#$%^& і т.п
.
А переконатися, наскільки надійним є ваш пароль можна на спеціальному сервісі в мережі Інтернет.